Minerální lizy

Minerální lizy a soli jsou významným doplňkem při výživě hospodářských zvířat všech kategorií a ve všech obdobích jejich života. Jedná se o směsi makro – a mikroprvků, vitamínů a dalších účinných látek. Jsou zdrojem cenných minerálů, které zvířata ke svému zdraví nutně potřebují.
Prvky, které se v organismu vyskytují se rozdělují podle svého množství v těle na makroelementy a mikroelementy (stopové prvky). Minerální látky se v těle nachází většinou ve formě vodných roztoků, a v menší míře ve formě pevných sloučenin, které se nacházejí např. v kostech, srsti, peří atd. Hrají velmi významnou roli v metabolických procesech, mají vliv na trávení a vstřebávání výživných látek, což úzce souvisí se znaky reprodukce a užitkovosti. I stopové prvky mají v organismu velký význam, protože jsou součástí mnoha enzymů, hormonů a vitamínů o ovlivňují četné životní procesy.

Základem pro správnou výživu zvířat je samozřejmě především dobře stanovená krmná dávka a kvalitní krmivová základna. Minerální doplňky nemůžou sloužit jako náhrada nebo záchrana v případě špatných postupů ve výživě, ale jejich úkolem je pomoci chovateli překlenout riziková a náročná období, jako je např. přechod na pastvu či období kolem porodu.

Umístění lizů
Ve stájích se lizy umisťují v dosahu zvířat, nejlépe do speciálně konstruovaných držáků. Na pastvině je vhodné najít pro liz místo, kde bude chráněn před přímým sluncem a deštěm, případně pořídit vhodné zastřešení či zastínění. Liz by měl být umístěn na vyvýšeném místě na připraveném podstavci. Pokud je v nádobě, ta by měla být zajištěna tak, aby ji zvířata nemohla převrátit, rozbít, nebo jinak znehodnotit. Osvědčilo se použít např. pneumatiku jako provizorní ochranu pro kbelík s lizem. Ve stáji i na pastvině je dobré umístit liz do blízkosti napáječek nebo napájecích žlabů.

Forst Agro vám nabízí celou řadu lizů pro skot, ovce a kozy, prasata i koně.

Velmi oblíbené jsou lizy Osvior, představme si některé z nich:

DEMARRAGE
Demarrage znamená ve francouzštině „nastartování, rozjezd“. Jak tedy název napovídá, je určen pro sající telata, ustájená ve skupinách, od 1 měsíce věku. Je vůči telatům maximálně bezpečný a podporuje jejich dobrý růst. Obsahuje sepiolitický jíl působící proti průjmům, pektiny z ovoce, má vysoký obsah vitaminů a pro zvýšení chutnosti obsahuje melasu.

GESTANT
Je určen pro plemenice před porodem, kdy jim pomáhá během náročného období konce březosti. Díky vysokému obsahu vitamínu E, zinku a selenu podporuje odolnost organismu. Obsahuje aniontové soli, které jsou prospěšné pro prevenci poporodní parézy.

Jednoznačným favoritem pro nadcházející pastevní období je PRINTANIUM Z. Výborně pomáhá překlenout období přechodu ze sena na jarní pastvu. Je vhodný pro skot, koně i ovce a kozy. Z celé řady lizů OSVIOR tento obsahuje nejvíce hořčíku (9 %), který je důležitý právě v tomto období jako prevence proti pastevní tetanii. Dále obsahuje zeolit a bylinné výtažky proti průjmům.

Co je to zeolit?
Přírodní kámen zeolit je vulkanický hlinitokřemičitý minerál s mikroporézní pravidelnou strukturou, která připomíná včelí plást. V přírodě se vyskytuje více než 50 druhů přírodních zeolitů, které mají velmi široké využití v nejrůznějších oblastech. Kromě zemědělství a chovatelství se využívají třeba při filtraci vody, ve stavebnictví i zdravotnictví.
V chovu zvířat se zeolit používá do podestýlek na pohlcování pachu a vlhkosti, nebo právě jako příměs do krmiv. Zde se uplatňuje mj. jako silný detoxikant – vyplavuje těžké kovy a toxiny, má schopnost aktivizovat imunitní systém, upravuje PH organizmu a působí proti překyselení žaludku.


OLIGO'STIM pro skot a koně je určen k doplnění mikroprvků pro mladá a plemenná zvířata, obsahuje biotin, zinek a měď, působící na kvalitu srsti a rohoviny.

Speciálně pro ovce je zde OLIG'OVIN, bohatý na vitamín B1 a organicky vázaný zinek. Je vhodný pro celoroční podávání, dodává ovcím nezbytné minerály, stopové prvky a vitamíny. Obsahuje sepiolitický jíl proti průjmům a také zinek a síru, podporující kvalitu vlny.

Všechny lizy Osvior jsou melasované.

Mezi další lizy s melasou patří ML MELASA od společnosti Mikrop pro skot a kozy. Je obohacený třtinovou melasou, a proto je pro zvířata velmi chutný.
Tento liz má širokou oblast použití: U mladého skotu přispívá ke zdravému vývoji kostry a podporuje imunitní systém, u dospívajících jalovic navíc podporuje vývoj reprodukčních orgánů. U plemenných býků se pro podporu plodnosti zařazuje nejpozději 2 měsíce před připouštěcím obdobím a v jeho průběhu. Díky vysokému obsahu metabolicky aktivního hořčíku redukuje vznik pastevní tetanie při časně jarní pastvě.

Mnoho lizů je obohaceno o další doplňkové látky, obsahují např. rostlinné extrakty pro ochranu kůže a kožních derivátů (kopyta a hříva). Např. TOPLICK Horse Derma pro koně má speciální složení, zahrnující tyto extrakty, a navíc je obohacen česnekem, který má nejen podpůrný účinek pro krevní oběh, ale také působí jako odpuzovač hmyzu.
Obzvláště v chovu koní jsou v oblibě lizy s různými příchutěmi, které slouží i jako pochoutka, nebo pro zabavení zvířete v boxu – působí tak preventivně proti různým zlozvykům, vznikajícím z nudy.

Pokud není výrobcem doporučeno jinak, je vhodné nechávat lizy zvířatům dispozici stále, neboť při nárazovém předkládání může krátkodobě docházet k nežádoucímu zvýšenému příjmu.