Stříhání (nejen) ovcí II

V minulém příspěvku jsme zmínili některé důležité zásady, které je vhodné dodržet při získávání ovčí vlny.

Pro bezproblémový a bezpečný průběh stříhání je nutné zajistit vhodné podmínky jak pro zvířata, tak i pro střihače. Stříhání by mělo probíhat v suchém a čistém prostředí, s dostatkem světla a bez průvanu. V případě stříhání elektrickým strojkem musí k dispozici být dostatečný a spolehlivý zdroj elektřiny s možností zavěšení strojku.

Způsob a termín stříže musí být přizpůsobeny specifickým podmínkám v jednotlivých chovech.

Stříhací strojky

Střiž ovcí (ale i jiných zvířat) lze provádět ručně pomocí ručních nůžek s pružinou. Je to klasický způsob získávání vlny, který je však velmi náročný a neefektivní, používá se někdy v malých chovech. Nejrozšířenější metodou je stříhání pomocí elektrického strojku.
Na trhu je k dostání velké množství strojků s různými parametry.
Pořízení stříhacího strojku je největší, ale také nejdůležitější investicí. Hlavním kritériem při jeho výběru by měl být jeho výkon – tak, aby strojek vydržel dostatečný počet stříhání a investice tak byla efektivní.

Strojek se obecně skládá ze dvou částí: základní pohonové jednotky a stříhací hlavy.

Základní pohonovou jednotku tvoří těleso elektroměru ve tvaru válce. Uvnitř se nachází převodová skříň, která pohání mechanismus stříhací hlavy. Chlazení elektromotoru je zajišťováno proudem vzduchu vedeného přes filtr v přední části hlavice. Samozřejmostí je ochrana elektromotoru proti přehřátí pomocí tepelného relé – při tepelném přetížení se přístroj vypne.
Stříhací hlava je připojena k pohonové jednotce a tvoří ji těleso, v němž jsou uloženy dva nože, které provádějí vlastní stříhání. Pevný nůž je spojen s převodovým soukolím a mechanismem pro pohon stříhacího nože.
Výměnné nože se liší podle druhu zvířat, a i v rámci jednoho druhu hraje při výběru nože roli délka, jemnost a kvalita vlny nebo srsti. Kromě ovcí se stříhají i lamy, kozy nebo psi, zřídka i koně a skot, ten hlavně pro úpravy při účasti na výstavách či bonitacích.

Nože pro různou potřebu se liší tvarem a počtem zubů.

Sada nožů pro ovce s jemnou vlnou
Sada nožů pro standartní stříhání ovcí
Sada nožů pro velmi jemné stříhání - vhodné pro koně a skot

U nově zakoupeného strojku jsou nože seřízeny a je nastavena správná přítlačná síla. Pokud po čase strojek stříhá špatně, nebo je třeba vyměnit nože, je nutné provést nové nastavení.
Správné nastavení vzájemné polohy obou nožů ukazuje následující obrázek.

Bateriové strojky pro malá zvířata a jemné stříhání

Tam, kde je problematické dodávání elektrické energie můžeme použít strojek bateriový. Často je tento typ strojku používán pro stříhání malých zvířat (psů či koček), protože manipulace s ním je jednodušší a zvíře není rušeno navíc pohybující se šňůrou.